קלינאות תקשורת

במכון נגה ישנו צוות קלינאיות תקשורת התפתחותיות העובדות עם תינוקות, פעוטות וילדים בעלי לקויות שפה, דיבור ותקשורת.

הקלינאיות במכון עובדות עם ילדים המגלים קשיים בתחום התקשורת, השפה, שטף הדיבור, לקויות היגוי שונות (החל מקושי בהגיית הגה ספציפי ועד לקויות היגוי מורכבות כגון דיסארתיה ואפרקסיה), לקויות שמיעה והפרעות קול.

תפקידה של הקלינאית הינו לבחון את תפקודו של הילד בתחום התקשורת והשפה. להבין כיצד הקשיים והחוזקות שלו בתחומים אלו משפיעים על תפקודו במערך הביתי\חינוכי ועל הדרך בה הוא משחק, חושב ומנהל שיח עם האחר.

בתהליך ההערכה של הקלינאית נבדקים היכן באים לידי ביטוי קשייו של הילד. הקשיים יכולים לבוא לידי ביטוי במובנות דיבור נמוכה, בקשיי שפה כמו קושי בהבנת שפה, שליפה וארגון מסר מילולי וכן בקשיים בתקשורת כמו מיומנויות תקשורת הדדית מילולית ולא מילולית, כוונות תקשורתיות וכישורים חברתיים.

לאחר תהליך ההערכה קלינאי/ת התקשורת בונה תכנית טיפול המורכבת ממטרות טיפול המתאימות לתפקודו של הילד, צרכיו ומשפחתו. במידת הצורך משלבים בטיפול אמצעי תקשורת תומכת או חליפית כגון לוחות תקשורת, פלטים קוליים, ג'סטות, תמונות וצילומים.

הטיפול מתבצע אחת לשבוע למשך של 45 דקות בדרך כלל בנוכחות ההורה (במיוחד בקרב ילדים צעירים). קיים שיתוף פעולה הדוק עם ההורים בנושא מטרות הטיפול ויישומן בחיי היומיום (הדרכת הורים) וכן עם המטפלים הנוספים במכון ו\או גורמי חינוך\טיפול נוספים בילד. 

השאירו פרטים ונחזור אליכם