ספקטרום אוטיסטי / ASD

ילדים שאובחנו בהפרעת קשר ותקשורת (Autistic Spectrum Disorder – ASD) מגלים קשיים קלים עד מורכבים (לכן השימוש במילה "קשת\ספקטרום) בלתקשר עם הסובבים אותם הן ברמה הראשונית של ליצור קשר אינטראקטיבי עם האחר ולשמור על גוף רגוע ושקט והן ברמות הגבוהות של התקשורת הקשורות בניהול שיח והבנת סיטואציות חברתיות מורכבות. הקשיים התקשורתיים יכולים להיות מלווים בקשיים מוטוריים, וויסות חושי-רגשי, שפה, חרדה ונוקשות ואף יכולים לפגוע בתפקודו של הילד ליצור קשר עם בני משפחתו, בני השווים, לשחק, ללמוד ולתפקד בחיי היומיום.

משלב החשדות בקשיים ומרגע נתינת האבחנה, ההורים עומדים בפני התמודדויות יומיומיות עם גידול הילד והרצון ליצור קשר עימו ובנוסף, נאלצים להתמודד בפני דילמות לא פשוטות הקשורות בהחלטות על תכניות טיפול ורמת האינטנסיביות שלהן ועל איזה מערכת חינוך לשלב את הילד (שילוב בגם רגיל\גן או כיתה קטנה).

מתוך הבנה שקשייו של הילד הלוקה ב- ASD פוגשים אותו ואת משפחתו באתגרים יומיומיים, מכון נגה מציע עבודה טיפולית שמשלבת בתוכה אפשרות לעבוד עם מרפאה בעיסוק, קלינאית תקשורת ומטפלת רגשית בו זמנית או לחלופין לפי צרכי הילד ומשפחתו והכל תחת קורת גג אחת.

לכל המטפלים במכון ניסיון רב בעבודה עם ילדים בעלי קשיי תקשורת ואנחנו מאמינים שלכל ילד ומשפחה ניתן לתפור את ה"חליפה הטיפולית" שמתאימה להם בנקודות הזמן השונות ולפי אתגרי החיים המשתנים. אנו מאמינים במכון בעבודת צוות לכן במידה והילד יקבל שני טיפולים או יותר הצוות יעבוד יחד עם המשפחה ובשיתוף פעולה עם המערכת הגנית\בית ספרית עד כמה שניתן.

אני מציעים  במכוננו טיפולים פרטניים או שילוב של כמה:

  • עבודת על הוויסות החושי רגשי
  • עבודה על המערכת המוטורית
  • עבודת עם ההורים- ייעוץ והדרכה
  • טיפול רגשי דיאדי קשר הורה ילד
  • טיפול ותכנית טיפול מסוג DIR*
  • טיפול של קלינאית תקשורת
  • ייעוץ והדרכה של תת"ח – תקשורת תומכת חלפית (בנפרד או כחלק מטיפול של קלינאית)
  • טיפולים זוגיים\קבוצתיים התומכים בקשר ואינטאראציה עם בני השווים ייפתחו בעתיד

*מודל DIR מתמקד בקשר, בהנאה ובאינטראקציה ילד הורה תוך כדי העמקה והבנת הפרופיל הביולוגי רגשי תפקודי של הילד. ההורה בתווך המטפל לומד את קשייו של הילד לצד עוצמותיו, את דפוסי הילד הייחודיים ויחסו לעולם ובכך תומך במשחק ובאינטראציה תוך חיפוש אחר חווית הנאה משותפת והדדיות למרות קשייו הביולוגיים של הילד ליצור קשר. המודל מבוסס על תיאוריה התפתחותית נרחבת, עבודת הורים יחד עם צוות טיפולי מיומן לפי גישה זו  דרכה עובדים חלק ממטפלי המכון.    

לעוד פרטים על המודל נא הכנסו לאתר הרשמי של ארגון DIR ישראל.

השאירו פרטים ונחזור אליכם