וויסות חושי רגשי

וויסות חושי-רגשי הינו היכולת של האדם לקלוט את האינפורמציה מהסביבה החיצונית (מה שרואים, שומעים וכו׳) ומהסביבה הפנימית (מה שמרגישים מתוך הגוף-מנח, תנועה, כאב, רגש, תחושה), לעבד את האינפורמציה הזו למשמעות רחבה יותר ובעקבות כך להגיב באופן מסתגל (רגשית, תפקודית והתנהגותית) לסביבה הגשמית והאנושית. תגובה מסתגלת מאפשרת לאדם לתפקד באופן יעיל ומותאם לאחר ולסביבה בה הוא חי.

תינוקות, פעוטות וילדים המגלים קשיים לווסת ולעבד את הקלט החושי רגשי בסביבתם ומתוך גופם יכולים להיות מאותגרים הן בפעילויות השגרתיות היומיומיות (לבוש, הגיינה, אכילה, שינה ועוד.) וכלה ובאינטראקציות הרגשיות החברתיות בסביבת הבית\הגן\בית ספר. התנהגות שאינה מסתגלת יכולה לבוא לידי ביטוי בחוסר יכולת לווסת את הרגש והעוררות במצבים מתסכלים ומאתגרים מבחינה חושית ורגשית כאחד. חשיבותה של יכולת הוויסות חושי-רגשי נעוצה בכך שהיא מהווה בסיס לתפקודים של תקשורת, חברה, משחק ולמידה. במצבים בהם, מסיבות שונות, לא הושגה יכולת ויסות רגשי תקינה, הדבר מהווה גורם סיכון לקשיי התפתחות שונים.

במכון נגה ניתן לקבל מענה של אבחון והערכה בתחום הוויסות החושי על ידי מרפאות העיסוק המתמחות בתחום זה. ההערכה כוללת ראיון מעמיק עם הורי הילד, תצפית בסביבה הטבעית והסתכלות קלינית בחדר הטיפולים.

טיפול בוויסות חושי כולל בתוכו עבודה פרטנית עם הילד וכמו כן גם הדרכה הורים ועבודה עם מערכת החינוך. מטרת הטיפול היא לתת כלים לילד ולמשפחתו ולסביבתו כיצד להגיב באופן מסתגל יותר לסביבה ובכך לתפקד באופן יעיל יותר כילד משחק, מתקשר ולומד. לעיתים רבות טיפול עם מרפאה בעיסוק אינו מספיק ונדרשת גם הערכה, העמקה וטיפול בתחום הרגשי מהסיבה שהמפגש בין החוש לרגש אינו דיכוטומי. טיפול רגשי מאפשר לילד ולמשפחתו למצוא כלים פנימיים וחיצוניים שיאפשרו לו לווסת את רגשותיו ולהתמודד עם העולם הפנימי שקשיים בוויסות החושי-רגשי עלולים להציף. במכון נגה אנו משתדלים לתת מענה רב תחומי ומקצועי לקשיים בוויסות חושי-רגשי של הילד.

השאירו פרטים ונחזור אליכם